Dojo Kun

Dojo Kun

Hitotsu Reigi O Omon Zuru Koto
Respektuj druhé 

Hitotsu Yuki O Yashinau Koto
Buď odvážný

Hitotsu Shinshin O Renmashi
Trénuj svoji mysl i tělo 

Hitotsu Dento Karate O Mamori Hibino Tanren O Okotarazu Tsune Ni Kenkyu Kufu O Suru Koto
Cvič každý den a ochraňuj tradiční karate 

Goju Ryu Karate No Shinzui O Kiwameru Koto
Usiluj o dosažení podstaty Goju Ryu

Hitotsu Futofukutsu No Seishin O Yashinau Koto
Nikdy se nevzdávej


Dojo Kun

 

Co Dojo Kun znamená?

 • Respektuj druhé
  Všichni jsme si vědomi, jak je důležité respektovat ostatní v dojo, tento respekt má být vážný a ne pouze ukázkou několika pohybů. Tento respekt by měl být přenesen i do našich běžných životních aktivit doma, v práci i ve škole.
 • Buď odvážný
  V dojo potřebujeme odvahu, stejně tak jako v běžných životních situacích. Pokud se k těmto výzvám nepostavíme čelem a budeme se jim vyhýbat, nemůžeme rozvíjet naši odvahu ani sebe sama.
 • Trénuj svoji mysl a tělo
  V dojo se učíme kopat, udeřit a blokovat podle svých nejlepších schopností. V karate však usilujeme také o cvičení mysli, abychom se zlepšovali i jako lidé.
 • Cvič denně a ochraňuj tradiční karate
  Denní cvičení karate přináší s sebou lepší a silnější techniku, současně vnáší i disciplínu a řád do každého našeho dne. Je velmi těžké cvičit denně v naší uspěchané době, ale i krátký čas věnovaný protažení nebo cvičení Sanchin je přínosný. Ochrana tradičního karate, tak jak bylo předáno Chojun Miyagi Senseiem Anichi Miyagi Senseiovi, je tím, co mínil Sensei Higaonna, když psal tento Dojo Kun. Kata a jedinečné tradiční aspekty celého systému mají být zachovány nedotčené pro příští generace.
 • Usiluj o dosažení podstaty Goju-Ryu
  "Tak ohebný jak vrba, tak pevný jak hora Tai", tento řádek převzatý z básně Okinawského Goju Ryu Miyagi Senseie představuje ideál Goju Ryu. Pojetí našeho cvičení spočívá ve významu tohoto řádku, a říká nám, že máme usilovat o dosažení síly (Go), ale současně i o pružnost a jemnost (Ju). Je mnoho způsobů, kterými můžeme interpretovat Go a Ju. Goju karatista by měl začlenit náhled Go a Ju do každodenního života, například mít silný názor, ale rozumět i opačnému pohledu na věc, snažit se dosáhnout rovnováhy.
 • Nikdy se nevzdávej
  Duch je nejdůležitější v okamžiku, kdy nás náš Sensei tlačí až na limity našich sil, měli bychom však vytrvat ve cvičení kata nebo kumite. Důvod nemusí být v tu danou chvíli zřejmý, nicméně mnoho karatistů přiznalo, že bez duchovního tréninku by selhali po vystavení náročné mentální nebo fyzické situaci mimo dojo.